suma: 0,00 zł do kasy

Jaki migomat do warsztatu okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdzamy!

Jesteś początkującym spawaczem? Myślisz o dodatkowym wyposażeniu swojego przydomowego warsztatu? Jeśli tak, z pewnością przyda Ci się wydajny sprzęt, który usprawni pracę. Migomat to nic innego jak półautomat spawalniczy. Tego typu urządzenie nadaje się spawania metodami MIG MAG. Sprawdzi się zarówno w małych warsztatach, jak i w dużych zakładach mechanicznych. Na rynku wybór półautomatów jest naprawdę ogromny. Jak wybrać ten najbardziej odpowiedni do prostych prac, a który jest odpowiedni do bardziej precyzyjnych zastosowań? Jaki migomat do warsztatu będzie idealny? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

Przede wszystkim — przeznaczenie sprzętu 

Na początku zastanów się, do jakich prac przyda Ci się migomat. Zajmują Cię czynności blacharskie, a może lekkie prace warsztatowe? Kluczem jest wybór urządzenia, które okaże się wystarczające do niewielkich prac garażowych, a jednocześnie spełni Twoje oczekiwania oraz będzie niezawodne i trwałe. Decydując się na konkretny model, musisz rozważyć kilka czynników. Wśród nich znajdzie się np. zakres spawania, sposób zasilania czy dodatkowe funkcje wspierające proces spawania. 

Pamiętaj więc o parametrach, które z pewnością wpłyną na jakość i ergonomię migomatu. Pobierana moc, waga i gabaryty urządzenia, a także szereg dodatkowych elementów wyposażenia, mają wpływ na żywotność i funkcjonalność sprzętu. Obecność dodatkowych, praktycznych funkcji usprawni Twoją codzienną pracę, efektywnie wpłynie na jej czas i da zadowalające rezultaty. 

Zakres prądu spawania ma znaczenie, czyli jaki migomat do warsztatu wybrać

Udajesz się do sklepu z narzędziami? A może wersja wygodniejsza — szukasz urządzeń w sieci? Jeśli tak, zwróć uwagę na zakres prądu spawania. Gdy kupujesz migomat, to jedna z ważniejszych kwestii. Dlaczego? Cóż, to właśnie pozwala określić maksymalną grubość materiału, który będziesz mógł połączyć przy pomocy danego urządzenia. Jak możesz to ocenić? Na ogół w spawalnictwie określa się, że na 1 mm drutu wymagany jest prąd o natężeniu ok. 40 A. To już jakaś miara! Jaki migomat okaże się wystarczający dla Twoich potrzeb?Jeśli grubość spawanego przez Ciebie materiału nie będzie przekraczać 3mm, to sprawdzi się model o mocy ok. 120 A. Zamierzasz zajmować się profesjonalnie tego rodzaju działalnością? W tym wypadku postaw raczej na sprzęt o mocy przekraczającej 200 A. Warto przetestować półautomaty SPARTUS® ProMIG 505 o prądzie spawania osiągającym 500 A. Musisz przy tym pamiętać, że cena migomatu rośnie wprost proporcjonalnie do jego zakresu spawania. 

Funkcje sprzętu

Szukając odpowiedniego modelu, warto wziąć pod uwagę funkcje dodatkowe, które posiada sprzęt. Regulacja prądu spawania i posuwu drutu wpływają na ciągłość pracy i trwałość urządzenia. Zmiana biegunowości spawania pomaga uzyskać wysoką jakość spoiny, a regulacja indukcyjności - umożliwia ograniczenie ilości odprysków spawalniczych. Na ogół, im więcej praktycznych funkcji, tym cena jest większa. Maksymalnie wspierać proces spawania będą też np. kompensacja napięcia, tryb pracy 2T/4T czy Burn Back. Opcja spawania z pulsacją zapewnia trwalszą i solidniejszą spoinę, a spawanie punktowe ułatwi precyzyjne prace. Takie funkcje ma np. model SPARTUS® Master MIG 250 DUAL PULSE. Synergiczne programy optymalizują proces, automatycznie dopasowując najwłaściwsze parametry. Są one przeznaczone do spawania stopów stali, aluminium czy stali nierdzewnych i kwasoodpornych. 

Coraz bardziej popularne są modele 2w1, 3w1 lub 4w1. Szczególnie godne uwagi są te wykonane w technologii inwertorowej, jak np. SPARTUS® MULTIPRO200 4in1. Pozwalają dodatkowo na spawanie metodami MIG / MMA / TIG AC/DC.

Jaki migomat do warsztatu? Weź pod uwagę cykl pracy

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest cykl pracy. Parametr ten określa czas działania migomatu w stosunku do czasu potrzebnego na schłodzenie. Jest wartością definiującą sprawność Twojego urządzenia i jest szczególnie ważna, gdy zamierzasz intensywnie użytkować sprzęt. Jak to przeliczyć na rzeczywisty czas pracy półautomatu? Przykładowo, 3 minuty pracy, wymagają 7 minut chłodzenia urządzenia. Jakiego rzędu powinna być ta sprawność w domowym warsztacie? Cóż, w tym wypadku wystarczająca będzie ta równa 35%. Na cykl pracy ma wpływ także zakres prądu spawania. Im jest on wyższy, tym cykl pracy będzie mniejszy. W warsztatach, które potrzebują większej sprawności, zaleca się mocniejsze modele. Tutaj przyda się sprawność minimum 60%. Taki parametr znajdziesz np. w wersji MASTER MIG 250 DUAL PULSE.

Dodatki, które wpływają na jakość pracy

Nierzadko to właśnie dodatkowe wyposażenie skłania nas do wyboru konkretnego urządzenia. Każda spawarka, podstawowa czy profesjonalna, musi być właściwie uposażona. Co wchodzi w skład zestawu? W zależności od produktu możesz wybrać pakiet standardowy lub bardziej rozbudowany. W dodatkach znajdziesz na pewno masowe kable z zaciskami oraz kable robocze z uchwytami. Dobrze, gdy pakiet zawiera też maskę spawalniczą, uchwyty czy reduktory gazu. Przyda się też wężyk gazowy i przewód masowy. Załączona instrukcja obsługi migomatu też ułatwi nam użytkowanie urządzenia. 

Gwarancja i serwisowanie

Wbrew ogólnym opiniom, gwarancja należy do bardzo istotnych czynników w procesie zakupowym. Jasno określone warunki serwisowania i gwarancji na sprzęt dają Ci poczucie bezpiecznej transakcji. Najlepszym wyborem będzie zakup migomatu do warsztatu od sprawdzonych producentów. Punkt serwisowy na terenie kraju, infolinia techniczna i łatwy dostęp do części zamiennych to również niepodważalne atuty. Podczas podejmowania decyzji zwróć więc uwagę na ten aspekt. 

Modele, które sprawdzą się w warsztacie

Jaki migomat do warsztatu okaże się najlepszym wyborem? Przeglądając ofertę poszczególnych sklepów, warto skierować uwagę na sprzęt marki SPARTUS®. Szeroki asortyment pozwoli dopasować odpowiednią maszynę do realnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tylko czasami użyć spawarki do drobnych napraw, czy będzie towarzyszyć Ci w każdym dniu pracy, znajdziesz na pewno coś odpowiedniego. 

Sprawdź też urządzenia z wbudowanym pulsem, które usprawnią spawanie cienkich elementów. Do domowego warsztatu sprawdzi się np. model SPARTUS® EasyMIG 125 lub SPARTUS® EasyMIG 210.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl